Świadomy rodzic to rodzic który przede wszystkim zna swoje dziecko…, i tu od razu nasuwa się łatwa odpowiedz – przecież znam, jednak czy na pewno…? Często zdarza się tak, że brakuje nam sposobu aby przebywać razem ze sobą i spokojnie rozmawiać.
W dzisiejszym zabieganym świecie ciężko nam znaleźć czas na odpoczynek, a kiedy już go znajdziemy to nie wiemy jak go wykorzystać co można robić razem z dzieckiem aby dobrze się bawić a przy okazji rozwijać swoje zdolności .
Dlatego nasza propozycja aby przedstawiać praktyczne metody do pracy z dzieckiem w trakcie których dorosły może się świetnie bawić z dzieckiem, a jak wiadomo trakcie zabawy i po niej jest najlepsza okazja aby porozmawiać, wysłuchać , wyjaśnić nurtujący mnie problem i najważniejsze być razem.
Zanim jednak przejdziemy do zabawy najpierw trochę teorii.
Kinezjologia edukacyjna – co to jest?
Z greckiego “kinesis” oznacza ruch, “logos” – nauka, a więc jest to nauka o ruchu, o tym jak rozwija się dziecko a także dorosła osoba, gdy wykorzystuje ruch.
Kinezjologia edukacyjna zajmuje się ruchami bardzo specyficznymi, takimi, których wykonanie aktywizuje i stymuluje odpowiednie obszary mózgu, powodujące zwiększanie ilości połączeń nerwowych między prawą i lewą półkulą, dzięki czemu poprawia się jakość pracy mózgu jako całości.
Kinezjologia edukacyjna oparta została na badaniach klinicznych prowadzonych przez dr Paula Dennisona i jego żonę Gail Dennison oraz ich współpracowników w latach 1976-1980 jest metodą wspierania naturalnego rozwoju człowieka, bez względu na jego wiek, poprzez różne ćwiczenia ruchowe.
Dr Dennison na bazie różnych dziedzin nauki, między innymi: kinezjologii stosowanej i behawioralnej, psychologii, pedagogiki, programowania neurolingwistycznego, akupunktury, optometrii, anatomii , fizjologii i neurologii stworzył metodę wspierającą proces uczenia.
Jak działa kinezjologia edukacyjna?
Dennison opisuje funkcjonowanie mózgu w trzech wymiarach: lateralności, ześrodkowania, koncentracji.
- Wymiar lateralności to możliwość skoordynowanego działania obu półkul jednocześnie, szczególnie w linii pola środkowego. Ta funkcja ma fundamentalne znaczenie dla umiejętności czytania, pisania, komunikacji, dla płynności ruchów całego ciała jednocześnie i możliwości uczenia się i poruszania jednocześnie
- Wymiar koncentracji to skoordynowane działanie przednich i tylnych części mózgu. Jest związany z uczestnictwem, skupieniem uwagi, zrozumieniem naszych informacji w kontekście poprzednich doświadczeń. Ludzie pozbawieni tej zdolności mają zaburzoną uwagę i trudności w rozumieniu.
- Wymiar ześrodkowania to skoordynowane górne i dolne części mózgu odpowiadające m.in. za emocje.
Gimnastyka Mózgu
Integruje mózg we wszystkich trzech wymiarach, co pozwala na swobodny przepływ informacji ze zmysłów do pamięci, a następnie na pojawienie się nowego uczenia.
Umożliwia to jednostce funkcjonowanie całego fizycznego i umysłowego potencjału.
Relaksacja – terapia kolorem
Wiele problemów zdrowotnych bierze się z lęków, które wzmagają jeszcze napięcia i ból. Dlatego tak ważna jest umiejętność relaksu… która nie zawsze musi wymuszać na nas stworzenie odpowiednich warunków… kadzidła, świec ,maty… czasem można po prostu usiąść wygodnie , włączyć ulubioną muzykę i obserwując swoje ciało zamknąć oczy i pomyśleć o swoim ulubionym kolorze…
Terapia kolorem jest oddzielną dyscypliną i tu podążając za autorką Christiną Brown każdy kolor ma swoje znaczenie . Białe światło użycza mocy ducha ma tez właściwości ochronne, czarny kolor daje siłę ,moc i przynosi zmianę, żółty podnosi na duchu i wprowadza radość, czerwony stymuluje odwagę, pomarańczowy wyraża kreatywność, optymizm i tolerancję, błękitny szczerość, pokój i uczciwość, indygo sprowadza duchowy spokój, fioletowy wzmaga szacunek do samego siebie i zaufanie do innych , szmaragdowa zieleń równoważy aspekty fizyczne i emocjonalne…
…skieruj całą swoją uwagę na kolor który dobrze na Ciebie działa otocz się nim pozwól aby przenikał każdy centymetr Twojego ciała, spraw aby dotarł do Twego serca i umysłu …przebywaj ze swoim kolorem tak długo jak będziesz tego potrzebował … wykonaj kilka głębokich oddechów i wródź do rzeczywistości , pamiętają, że ta prosta relaksacja może Ci przynieść poczucie spokoju w każdej chwili.
Powodzenia w dążeniu do harmonii ciała duszy i umysłu
Izabela Polak